Globalizacja gospodarek całego świata nie byłaby możliwa gdyby nie transport międzynarodowy. Jest on więc jedną z podstawowych sił napędowych do globalnej współpracy międzykrajowej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej definicji transportu międzynarodowego, oraz przedstawimy jego rodzaje i cele.
Transport międzynarodowy odnosi się do przemieszczania towarów pomiędzy państwami, z wyjątkiem państw członkowskich Unii Europejskiej. To oznacza, że przewóz towarów pomiędzy krajami wewnątrz Unii Europejskiej, będzie uważany nie za transport międzynarodowy, ale za transport wewnątrzwspólnotowy. Transport międzynarodowy to z definicji zarówno transport lotniczy, jak i transport międzynarodowy drogowy lub morski. Według ustawy o VAT transport międzynarodowy obejmuje przemieszczanie towarów:
Kraje na całym świecie angażują się w rozwój polityki transportowej na skalę międzynarodową z różnych powodów. Jednym z najważniejszych z nich, jest modernizacja transportu mająca na celu zwiększenie efektywności w transporcie i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Dokonywane jest to poprzez wprowadzanie nowoczesnych technologii i usprawnień logistycznych.
Transport międzynarodowy ma również na celu tworzenie systemów wpływających na rozkwit gospodarczy. Wzrost handlu międzynarodowego oraz rozwój infrastruktury transportowej bezdyskusyjnym stymulantem dla gospodarki krajów.
Ostatnim z najważniejszych celów jest rozwój transportu. Budowa i rozbudowa sieci transportowych prowadzi do ułatwienia przepływu towarów i usług pomiędzy krajami.
Transport międzynarodowy przyjmuje następujące formy:
Jak widać, transport międzynarodowy jest podstawą dla światowej współpracy gospodarczej. Jest stale dostosowywany do wciąż zmieniającego się globalnego rynku i jest ściśle związany z ambitnymi celami globalnymi na przyszłość. Transport międzynarodowy jest przeprowadzany zarówno drogą lądową, morską jak i powietrzną, a jego głównymi celami są modernizacja, rozwój oraz rozkwit gospodarczy.