Autostrada jest takim rodzajem drogi, który umożliwia szybsze podróżowanie. To właśnie na autostradzie maksymalna dopuszczalna prędkość poruszania się pojazdu wynosi 140 kilometrów na godzinę (dla samochodów osobowych), podczas gdy na drogach zwykłych jest to jedynie 90 kilometrów na godzinę. Jednocześnie, podczas korzystania z autostrady należy pamiętać, że część z nich jest płatna – wysokość opłat jest uzależniona m.in. od długości przejechanej trasy oraz rodzaju pojazdu.
Autostrada A1, nazywana także Autostradą Bursztynową, jest jedną z autostrad w Polsce i stanowi element międzynarodowej trasy E75. Na chwilę obecną, Autostrada A1 jest jedyną w Polsce autostradą, której przebieg ma charakter południkowy (tj. przebiega na linii północ-południe). To, co powinni wiedzieć wszyscy kierowcy chcący się poruszać samochodem po autostradzie A1, jest fakt, że przejazd Autostradą Bursztynową jest częściowo płatny.
Autostrada A1 przecina Polskę – od granicy z Czechami (w Gorzyczkach). Następnie, autostrada ta przechodzi między innymi przez takie miejscowości, jak: Gliwice, Częstochowa, Parzykowice, Piotrków Trybunalski, Łódź, Włocławek, Toruń, Grudziądz, a wreszcie – Trójmiasto.
Czym jest zjazd na autostradzie? Zjazdy to jedyne punkty, na których możliwe jest opuszczenie autostrady. Co ważne, w przypadku, gdy kierowca nie zdąży skorzystać z danego zjazdu na autostradzie, jest on zmuszony do kontynuacji jazdy aż do następnego zjazdu. Jest to rozwiązanie mające zapewnić płynność poruszania się pojazdów po autostradzie oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Jak już wspomniano, autostrada A1 jest częściowo płatna. Płatny przejazd dotyczy łącznie 152 kilometrowego odcinka autostrady (cała autostrada A1 ma łącznie długość około 580 kilometrów). Obecnie, na trasie autostrady A1 działa dwanaście miejsc, w których pobierane są opłaty. Punkty poboru opłat (bramki) na autostradzie A1 są następujące (SPO to stacje poboru opłat, rozmieszczone zostały na drogach dojazdowych, czyli tzw. łącznicach, zaś PPO oznacza plac poboru opłat umieszczony w pasie autostrady):
Należy przy tym pamiętać, że czasem zdarza się, że opaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 są tymczasowo zniesione. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w przypadku długich weekendów w okresie wakacyjnym, kiedy to na autostradzie powstają wielokilometrowe korki.
Opłaty za przejazd autostradą A1 są naliczane od każdego przejechanego kilometra. Ich wysokość waha się od 16 groszy za 1 przejechany kilometr (jest to opłata podstawowa) aż do dziesięciokrotności opłaty bazowej. Wysokość opłaty jest uzależniona od kategorii pojazdu, jakim porusza się kierowca:
Ogółem, podstawowa stawka za przejazd płatnego odcinka autostrady (tj. na trasie Gdańsk-Toruń) to 29,90 złotych.