Gdzie oszczędzać pieniądze na zakup auta w 2022 roku?

Gdzie oszczędzać pieniądze na zakup auta w 2022 roku?

Planujesz zakup auta, ale nie dysponujesz wystarczającymi środkami? Jeżeli nie zamierzasz wspomóc się kredytem samochodowym, zacznij intensywnie pomnażać swoje oszczędności. Sprawdź, gdzie szybko i bezpiecznie odkładać zgromadzone pieniądze.

Rosnące stopy procentowe są niczym światełko w tunelu dla osób, które do tej pory poszukiwały bezpiecznych sposobów na pomnażanie zysków. Istnieje bowiem szansa, że wraz ze stopami procentowymi w górę pójdzie oprocentowanie oszczędnościowych produktów bankowych. Pozwoliłoby to na uzyskanie ponadprzeciętnych zysków, które umożliwiłyby zakup auta za gotówkę.

Lokata w banku – czy to się opłaca?

Średnie oprocentowanie lokaty bankowej nie zachęca do korzystania z tego produktu. Warto jednak mieć świadomość, że jest to instrument finansowy niewiążący się z żadnym ryzykiem. Zapewnia kapitałowi bezpieczeństwo oraz gwarantuje zyski. Dzięki temu osoba oszczędzająca ma pewność, że po zakończeniu umowy otrzyma wpłacone środki powiększone o wypracowane w tym czasie odsetki.

Opłacalność tego produktu uzależniona jest od warunków finansowych. Jeśli lokata w banku zapewnia ponadprzeciętne oprocentowanie, wówczas można sporo zyskać. Tak jest m.in. w przypadku Lokaty Plus z oferty Toyota Banku. Stałe oprocentowanie na poziomie nawet do 2% umożliwia wypracowanie sporych odsetek.

Przykład 1. Załóżmy, że zakładasz lokatę 9-miesięczną i wpłacasz 80 000 zł. Przy oprocentowaniu 2% w skali roku, zyskasz nawet ok. 1190 zł (brutto). 

Przykład 2. Załóżmy, że na 9-miesięczną lokatę wpłacasz 50 000 zł. Przy oprocentowaniu na poziomie 2% w skali roku zysk wyniesie ok. 740 zł (brutto). 

Tym samym kwota kapitału potrzebnego na zakup samochodu wzrośnie. Jeżeli – mimo sporych zysków na lokacie – nie uda się zgromadzić 100% środków, możesz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu samochodowego. Dobrym rozwiązaniem może być kredyt 50/50, w ramach którego wpłacasz najpierw 50% wartości pojazdu, a po 12 miesiącach pozostałe 50%. W tym czasie możesz nadal odkładać pieniądze na lokacie, aby „dołożyć” do drugiej raty. 

Jak wybrać korzystną lokatę?

Aby lokata w banku była korzystna, należy porównać dostępne oferty. Znaczenie ma nie tylko oprocentowania, ale również czas jej trwania oraz kilka innych aspektów.

Oprocentowanie 

Im wyższe oprocentowanie, tym większa szansa na spory zysk. Warto jednak pamiętać, że ostateczna wartość odsetek uzależniona jest od kwoty wpłaconego kapitału. Jeśli więc możesz sobie na to pozwolić, na lokatę przeznacz wszystkie środki, za które zamierzasz nabyć auto. 

Czas trwania lokaty

Jeżeli dysponujesz pieniędzmi przeznaczonymi na zakup pojazdu, czas trwania lokaty nie ma większego znaczenia. Możesz zdecydować się na lokatę długoterminową, o ile proponowane oprocentowanie jest odpowiednio wysokie. Jeśli to lokata 9-miesięczna oferuje wyższe oprocentowanie, warto się na taką zdecydować. 

Minimalna / maksymalna kwota kapitału 

Niektóre instytucje – szczególnie, jeśli lokata w banku charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem – może nakładać warunki na minimalny i maksymalny kapitał. Warto sprawdzić, czy jednorazowo można wpłacić wysoką kwotę. 

Każdy sposób na pomnażanie oszczędności z myślą o zakupie auta jest dobry. Lokata w banku jest dobrym rozwiązaniem, jeśli – dzięki wysokiemu oprocentowaniu – daje szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Najważniejsze jest więc to, aby porównać dostępne możliwości.