Czy opłaca się inwestować w stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Czy opłaca się inwestować w stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost elektromobilności w Polsce, co wiąże się ze wzmacnianiem świadomości społeczeństwa w tym temacie. Jeśli chcemy, by proces ten dalej postępował, konieczny jest rozwój infrastruktury, czyli stacji ładowania pojazdów elektrycznych. A czy opłaca się w nie inwestować? Sprawdźmy to!

Rodzaje stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Analizę opłacalności inwestowania w stacje ładowania pojazdów elektrycznych należy rozpocząć od poznania możliwości i rodzajów tych stacji. Na naszym rynku przodują urządzenia, które zasilają elektryki prądem zmiennym. Są to ładowarki AC charakteryzujące się mocą 1,4 kW do 22 kW, a spotkać je można w postaci wolnostojących urządzeń. Znaleźć je można na stacjach benzynowych, galeriach handlowych czy osiedlach. Drugim typem są ładowarki wykorzystujące prąd stały — DC o mocy 10 do 300 kW, dzięki czemu samochód elektryczny jest ładowany znacznie szybciej. 

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie prostsza z sigmapolska.pl, firmą, której specjaliści dostarczą i zamontują wybrane ładowarki. Kompleksowe podejście do instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jakim charakteryzują się ci specjaliści, może dać gwarancję niezawodności i udanej inwestycji.

Czy opłaca się inwestować w stacje ładowania aut?

Jak już wspominaliśmy, rozwój elektromobilności jest widoczny i nic nie zapowiada zmiany tego nurtu. Stały rozwój technologii, zmieniające się przepisy czy regulacje prawne pozwalają na prognozy, że inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych może stać się ogromną szansą na uzyskanie sporych zysków. 

Tezę tę udowadniają liczne argumenty, do których zaliczyć można elektromobilność jako dynamicznie rosnącą część gospodarki, duże zapotrzebowanie na stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz, jak potwierdzają eksperci, dobry moment na rozpoczęcie inwestycji w ładowarki aut elektrycznych. 

Najlepsze miejsca do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych

Opłacalna inwestycja oznacza również wybór odpowiedniej lokalizacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, która gwarantuje jej pomyślność. Najczęściej takie ładowarki spotkać można w pobliżu węzłów komunikacyjnych lub tras szybkiego ruchu. Rzadziej natrafić można na nie w miastach, a to właśnie są miejsca, w których jest największe zapotrzebowanie na te ładowarki. 

Eksperci są zgodni, że chcąc opłacalnie inwestować w stacje ładowania pojazdów elektrycznych, należy wziąć pod uwagę lokalizację miast, a nie ich obrzeża. Dobrą praktyką jest instalowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w okolicach centrów handlowych, biurowców, osiedli, budynków użyteczności publicznej czy parkingów. 

Jak widać inwestycja w stacje ładowania pojazdów elektrycznych może być opłacalnym biznesem, jeśli dobrze się ją zaplanuje, wybierze właściwą lokalizację oraz wybierze odpowiedniego partnera, który pomoże w instalacji ładowarek do e-samochodów.